BCM U Pitești a câștigat cu Miercurea Ciuc și a contorizat două victorii consecutive în LNB

de | 13.12.2020 18:17 | Actualitate, Sport

BCM U FC Argeș a condus nou-înființata echipă a Ciucului cu 21 de puncte (30-9 în minutul 11), dar s-a relaxat prematur, a fost egalată la 50 în minutul 26, iar cu 7 minute înainte de final era condusă la 1 punct (59-60)! Până la urmă, grație experienței superioare a jucătorilor străini, alb-violeți s-au impus cu 80-73 (27-9, 16-26, 13-25, 24-13).

”Mă bucură extrem de mult victoria și vreau să îmi felicit colegii pe această cale. E începutul unui drum greu și spun asta datorită situației în care ne aflăm. Meciul de astăzi ne-a demonstrat că relaxarea costă cel mai mult. Avem un grup puternic, echilibrat pe posturi și sper să facem ceva frumos pentru orașul Pitești. Tot ce îmi doresc este să rămânem sănătoși pentru a ne îndeplini obiectivele”, a declarat ieri pentru site-ul oficial al clubului, jucătorul de națională Tudor Gheorghe.

MVP-ul a fost pentru a doua oară consecutiv sârbul Nikola Jevtovic, care a acumulat un indice al eficienței de 24. Marcatori au fost Talton (20), Jevtovic (19), Bishop (14), Jeremic (10), T. Gheorghe (7), Măciucă (6), Popa (2), Voinescu și Uță (câte 1 punct). Din nou, Goran Gajovic nu a evoluat. Reamintim că în primul meci din turneul de la Sibiu dintre Focșani vs. BCM U s-a terminat cu scorul de 76-89. Ultimul meci va fi luni, 14 decembrie, de la ora 19:30, cel mai important al turneului, între gazdele de la CSU Sibiu și BCM U FC Argeș.