scris vineri, 06.09.2024

Aur pentru România la Jocurile Paralimpice: Alexandru Bologa este campion la judo

Alexandru Bologa a câştigat, vineri, medalia de aur la para-judo, -73 kg, categoria J1, la Jocurile Paralimpice de la Paris, transmite News.ro.

Bologa l-a învins în finală pe Yergali Shamey, din Kazahstan, cu 10-0. Sportivul român s-a calificat în finala Jocurilor Paralimpice după alte două victorii. În sferturi, Alex a trecut de S.Mamedov (Uzbekistan) cu 10-0, iar în semifinale l-a învins pe brazilianul Pereira Arruda, 1-0. După două medalii de bronz, la Rio 2016 şi Tokyo 2020, Bologa a câștigat aurul la Paris.