Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii – Goleşti, instituție subordonată Consiliului Judeţean Argeş, organizează până pe 15 iulie, în cadrul programului educațional-cultural Vacanța de vară la… țară, atelierul de creaţie populară – Arta olăritului – Ceramica de Cucuteni, ediţia a VI-a, sub coordonarea artistului plastic Ion Mitroi, din Roşiorii de Vede, judeţul Teleorman.
Ceramica de Cucuteni este valoroasă prin unicitatea sa, în Europa, numele fiind preluat după satul din apropierea municipiului Iaşi, unde, în 1884, s-au descoperit primele vestigii. Arta ceramicii de Cucuteni nu a fost întrecută, vreodată, prin rafinament, forme şi cromatică, tehnica neolitică de modelare manuală, pictare şi ardere făcând ca vasele create să fie singulare, chiar dacă se încearcă repetarea formei şi a culorilor. Datorită acestei tehnici, pereţii vasului sunt foarte subţiri, de la 2 mm la 1,5 cm, în funcţie de dimensiunea acestuia. Albul, roşul, negrul, precum şi alte nuanţe ale acestor culori, determinate de arderea la temperaturi diferite, conferă vaselor eleganţă şi o deosebită bogăţie de semnificaţii spirituale. La atelierul de creaţie, participă şcolari şi preşcolari de la şcoli şi grădiniţe, din Argeş. D.G.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/26/afis-Mioveni-225x300.jpg)
Folclorul autentic, din nou la Mioveni! Trei seri de spectacol în august
În perioada 2-4 august va avea loc cea de-a V-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Folclor...
0 Comentarii