Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a aprobat în această lună numărul de paturi din unităţile sanitare publice şi private pentru care casele de asigurări de sănătate pot încheia contracte de furnizare de servicii medicale spitaliceşti în regim de spitalizare continuă. Deși suntem la final de an, numărul stabilit este cel aferent anului 2022. Judeţul nostru figurează în ordinul ministerial cu 2.812 paturi, la fel ca și anul trecut.
În plus, Argeşul se află printre cele 17 judeţe în care funcţionează unităţi sanitare cu paturi aflate în subordinea ministerelor şi instituţiilor cu reţea sanitară proprie şi în subordinea Academiei Române.
C.I.B.
Citește și Arafat cere controale în spitale! Trebuie să aibă generatoare de curent şi rezervoare de apă!
Citește și Spitalul Orășenesc Mioveni, premiat la Gala „România modernizată cu fonduri europene”
0 Comentarii