Web Analytics
scris luni, 25.05.2020

Argeșeni amendați pentru că au încălcat măsura izolării

Instituția Prefectului Argeș informează că, în ultimele trei zile, au fost verificate 2403 persoane cu privire la respectarea măsurilor de izolare sau carantină și au fost aplicate 13 sancţiuni, în valoare totală de 9.250 de lei, pentru persoanele care nu au respectat restricțiile de circulație.
Două persoane care nu au fost găsite la domiciliu și care nu au respectat măsurile de protecție au primit amenzi în valoare totală de 1.000 de lei. „Astfel, un tânăr de 20 de ani, dintr-o comună din Argeș, nu a fost găsit la domiciliu la momentul verificării, în ziua de 22 mai, fiind identificat după circa 30 de minute. A doua persoană care a încălcat măsura izolării este o femeie de 39 de ani, dintr-un oraș din județ, care nu a fost găsită la domiciliu cu ocazia verificării, în ziua de 23 mai. Ambele persoane au fost sancționate contravențional conform prevederilor Legii 55/2000 și ale HG 394/2020”, a transmis Instituția Prefectului Argeș. (Foto descriptiv, sursă foto: Instituția Prefectului)

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

RO-Alert post factum la Câmpulung

Furtuna cu grindină care s-a abătut asupra Câmpulungului luni după-amiază a fost prevăzută de norii negri ce se tot adunau și de durerile de oase...