Argeșeanul Ion Jinga a primit, marţi, 19 mai, aviz favorabil în comisiile reunite de politică externă pentru postul de Reprezentant permanent pe lângă Oficiul ONU la New York, diplomatul subliniind importanţa vizibilităţii României în cadrul organizaţiei prin participarea la operaţiunile de menţinere a păcii. Avizul favorabil, care este consultativ, a fost dat cu 13 voturi „pentru”, două „împotrivă” şi o abţinere.
Născut în 1961, Ion Jinga a fost numit ambasador în Marea Britanie în 2008.
D.G.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii