Web Analytics
scris luni, 06.11.2023

Argeș. Prinși transportând lemne de foc fără justificare! Ce amenzi au primit

Odată cu sezonul rece, cum era de așteptat, s-au înmulțit și delictele din domeniul silvic. Zilele trecute, de exemplu, polițiștii din Stâlpeni au depistat două astfel de cazuri pe DJ 732.

Citește și: Video. Percheziții la traficanți de droguri din Argeș. Cinci suspecți, arestați!

Concret, doi bărbați au fost prinși când transportau cu autoutilitarele lemne de foc (de esență fag), fără a avea documente care să ateste proveniența legală sau acte de însoțire a transporturilor respective.

Este vorba despre un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Mihăești, prins în culpă la Stâlpeni cu un metru cub de lemne, și despre un altul, de 25 de ani, din Berevoești, care transporta 1,2 mc de lemne pe raza comunei Bălilești.

Potrivit Biroului de presă al IPJ Argeș, ambii au fost sancționați contravențional cu câte o amendă în valoare de 1.000 de lei, conform Legii 171/2010 privind contravenșiile silvice, iar materialul lemnos a fost confiscat și predat reprezentanților Ocolului Silvic Aninoasa.

.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...