Un cetățean a găsit un proiectil în timp ce săpa cu ajutorul unui utilaj la o fundație. S-a întâmplat marți, 15 noiembrie, în comuna argeșeană Lerești. A sunat la 112 și, aproape de ora 18.00, echipajul pirotehnic al ISU Argeș a intervenit pentru cercetarea, identificarea și ridicarea proiectilului.
Pompierii au constatat că a fost vorba de un proiectil exploziv de calibrul 150 de mm, trecut prin gura de foc, cu proveniența din Al Doilea Război Mondial. Nu au fost victime.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/11/16/IMG-20221116-WA0013.jpg)
Citește și Racheta Artemis 1 a decolat către Lună, după mai multe amânări
ISU Argeș anunță că muniția neexplodată este foarte periculoasă. Ce trebuie să facă oamenii atunci când găsesc obiecte metalice care seamănă cu proiectile, grenade, bombe, cartușe, sau altele asemănătoare:
„Nu atingeți aceste elemente;
Nu le loviți sau mişcați din locul în care au fost găsite;
Nu încercați să le demontați componentele muniţiei sau să le depozitați în locuinţe, la locul de muncă ori în depozite de fier vechi;
Apelați numărul unic de urgenţă 112 pentru ca echipajele specializate să intervenă în vederea ridicării şi neutralizării acestor elemente”, a transmis ISU Argeș.
0 Comentarii