Web Analytics

articol scris luni, 20 iulie 2026

Argeș. Atenție! Se dau amenzi utilizatorilor de trotinete electrice

Acțiune desfășurată de polițiști piteșteni, pentru creșterea disciplinei utilizatorilor de trotinete electrice! În zilele de sâmbătă și duminică, respectiv 18 și 19 iulie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Pitești și cei ai Secțiilor 1-4 Poliție Pitești, dar și polițiștii Secțiilor de Poliție Rurală Albota, Bascov, Drăganu și Poiana Lacului, au acționat pe raza de competență, pe raza municipiului Pitești și a comunelor arondate, pentru creșterea disciplinei rutiere în rândul utilizatorilor de trotinete electrice.

Astfel, în cadrul activităților desfășurate în cadrul acțiunii, au fost verificați 75 de conducători de trotinete, iar în urma verificărilor, 56 dintre aceștia au fost sancționați. Activitatea a implicat și instruirea celor în cauză cu privire la prevederile legale, cu accent pe utilizarea pistelor pentru biciclete sau circulația pe partea dreaptă, la utilizarea căștilor și a echipamentului de protecție, precum și la comportamentul în timpul deplasării, astfel încât să nu creeze situații generatoare de evenimente rutiere.

Citește și La Bradu a avut loc sfințirea Troiței Sf Neagoe Basarab și a Sfintei Cuvioase Platonida de la Argeș

Dintre abaterile constatate, exemplificăm cu o situație constatată de polițiștii din cadrul Biroului Rutier Pitești, care au depistat un bărbat de 28 de ani, din Oarja, care conducea o trotinetă electrică pe raza localității de domiciliu. În urma testării cu aparatul etilotest a rezultat o valoare de 0,23 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ca urmare a abaterii, cel în cauză a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 1.297,5 lei, conform OUG 195/2002R privind circulația pe drumurile publice. Pe parcursul verii, acțiunile pentru această categorie de participanți la trafic vor continua.

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Tragedie pe DN7: Un bărbat de 65 de ani a murit după ce un bolovan a căzut peste mașina sa

Un grav accident s-a produs pe DN7, între localitățile Boița și Lazaret, după ce un bolovan desprins de pe versant […] Citește!

Moment istoric pentru România! Gigantica platformă Neptun Alpha a fost instalată în Marea Neagră. Când va începe exploatarea gazelor

România a făcut un nou pas decisiv către exploatarea propriilor resurse de gaze din Marea Neagră. Platforma offshore Neptun Alpha, […] Citește!

Trofeul mondial a ajuns la Madrid! Campionii lumii au fost întâmpinați ca niște regi

Capitala Spaniei a fost, luni, scena unei adevărate sărbători naționale după triumful echipei lui Luis de la Fuente la Cupa […] Citește!

Trump declanșează un nou război comercial: Tarife uriașe de 50% pentru produsele din Canada

Statele Unite și Canada intră într-o nouă etapă a disputelor comerciale, după ce președintele Donald Trump a aprobat un pachet […] Citește!

E oficial: liber la bere pe stadioane! Nicușor Dan a promulgat Legea Paraschiv

Nicușor Dan a promulgat luni, 20 iulie, modificările aduse Legii 4/2008, cunoscute și ca ”Legea Paraschiv”. Fanii pot consuma bere […] Citește!

Pep Guardiola s-a decis, după ce i-a fost propus rolul de selecționer!

Pep Guardiola (55 de ani) a devenit varianta principală de selecționer al Italiei, după schimbările făcute în ultimele luni la echipa națională, […] Citește!

Lionel Messi, în lacrimi după finala Campionatului Mondial: „Sunt trist, dar știu că am dat totul”

Lionel Messi (39 de ani) a avut o primă reacție după ce Argentina a pierdut finala Campionatului Mondial 2026, scor […] Citește!

FCSB, CFR Cluj și Universitatea Cluj și-au aflat posibilele adversare din turul trei preliminar al Conference League

Reprezentantele României în cupele europene și-au aflat luni posibilele adversare din turul al treilea preliminar al Conference League. FCSB, CFR […] Citește!

Coșmar pentru pasagerii CFR. Trenul Sibiu–Constanța a întârziat peste 220 de minute după defectarea locomotivei

O nouă călătorie cu trenul s-a transformat într-o experiență frustrantă pentru sute de pasageri. Trenul Regio 2100, care a plecat […] Citește!

Un român de 29 de ani a dispărut în lacul Garda după ce a salvat un copil de la înec. Misiune dramatică de căutare în Italia

Un român în vârstă de 29 de ani este căutat de peste 48 de ore în apele lacului Garda, din […] Citește!

Restricții pentru șoferii care merg spre litoral. Breteaua A0/A2 către Constanța se închide timp de trei zile

Șoferii care se pregătesc să plece spre litoral în următoarele zile trebuie să ia în calcul restricții importante de circulație […] Citește!

Nou atac cibernetic asupra unei instituții publice din România. Platforma Direcției Fiscale Brașov, blocată

Platforma online a Direcției Fiscale din cadrul Primăriei Brașov nu mai poate fi accesată după ce sistemul informatic a fost […] Citește!

Omul săptămânii

Mara Stan

Opinie

Când socoteala din Cultură se face cu taxa aia de 5 lei de la Bibliotecă…

Din ediția tipărită

Perioadă de evaluări cu emoţii în cultura câmpulungeană

A fost și este perioadă de evaluări și concursuri ale managerilor instituțiilor de cultură din Câmpulung, trecând deja prin așa […] Citește!

Foto-pamflete

Elena Lasconi i-a sfidat pe consilierii locali

Momente stupefiante la ultima ședință de consiliu a celor de la Câmpulung, la întrunirea la care s-a aprobat programul Zilelor […] Citește!

O nouă grupare interlopă controlează Ştefăneştiul

La Ștefănești se conturează o nouă grupare interlopă care îi terorizează pe locuitori, fără ca cineva să ia vreo măsură, […] Citește!

Rectorul Mihnea Costoiu, atac la politicienii fără carte. „Lumea se schimbă și e dominată de prostie”

Rectorul Universității Politehnica București i-a atacat dur pe politicienii fără carte, care conduc astăzi țara. Studiile înalte au ajuns să […] Citește!

Singurul oncolog de la Câmpulng şi-a luat normă întreagă la Spitalul „Sf. Nicolae” din Piteşti

După ce că Spitalul Municipal Câmpulung are deficit de medici la Cardiologie și Urologie, iar Dermatologia a fost deființată, aceeași […] Citește!

Dublă măsură la Primăria Câmpulung. Arhivistul, pus să întocmească rapoarte lunare de activitate, ceilalţi – excluşi de la o asemenea obligaţie

A fost întocmit și aprobat un nou regulament de organizare și funcționare a aparatului de specialitate al primarului Câmpulungului, un […] Citește!

Foto-pamflete

Lasconi şi-a luat al treilea consilier personal! O stilistă care locuieşte pe aceeaşi stradă cu ea

S-a completat echipa de consilieri personali ai primăriței Elena Lasconi, după ce au intrat pe posturi un fost angajat al […] Citește!

De la accident cu material nuclear, în birou cu Lasconi! A mai trecut un prefect prin Câmpulung

Dacă Radu Perianu și-a găsit pe vremuri timp să explice câmpulungenilor ce e cu închiderea bulevardului, iar Ioana Făcăleață a […] Citește!