Personajele care îi atrăgeau în fiecare vară pe cei mici pe plajele de la malul mării riscă să dispară. Animatorii costumați în Mickey Mouse, Stitch, ursul Fram, personaje din Roblox sau Labubu sunt vizați de controale tot mai stricte, iar cei care desfășoară activități fără autorizație se aleg cu amenzi de până la 2.500 de lei și chiar cu confiscarea costumelor.

Autoritățile consideră că fotografiile realizate contra cost alături de mascote reprezintă o activitate comercială care trebuie autorizată, iar în lipsa documentelor legale sancțiunile sunt aplicate fără ezitare.
Peste 150 de sancțiuni doar în Constanța și Mamaia
De la începutul sezonului estival, polițiștii locali din Constanța și Mamaia au intensificat verificările pe plaje. În perioada 1 iunie – prezent au fost aplicate peste 150 de amenzi, iar valoarea totală a acestora se apropie de 250.000 de lei.
Cei surprinși oferind servicii fotografice fără autorizație riscă sancțiuni cuprinse între 1.500 și 2.500 de lei. În unele cazuri, autoritățile au mers mai departe și au confiscat echipamentele folosite de animatori. Recent, un tânăr costumat în Stitch a rămas fără costumul utilizat pe plajă în urma unui control.
În unele stațiuni mascotele au dispărut aproape complet
Dacă în Mamaia și Costinești personajele colorate încă pot fi întâlnite printre șezlonguri, situația este diferită în alte zone ale litoralului.
În Eforie și Năvodari, controalele repetate au redus aproape complet prezența animatorilor costumați. Reprezentanții autorităților locale susțin că fenomenul fotografiilor ambulante fără autorizație a fost aproape eliminat după aplicarea sancțiunilor.
În fiecare sezon, animatorii încearcă să atragă copiii cu personaje inspirate din cele mai populare desene animate și jocuri video. Pentru o fotografie realizată pe loc, părinții sau bunicii plătesc, de regulă, între 15 și 20 de lei, iar imaginea este oferită sub formă de fotografie sau magnet.
Pe lângă personajele consacrate, precum Mickey Mouse sau Stitch, în această vară și-au făcut apariția costume inspirate din Roblox, Labubu și ursul Fram.
Controalele i-au determinat pe unii operatori să găsească soluții care respectă regulile impuse de autorități. Într-o stațiune de pe litoral, copiii pot fi fotografiați într-o barcă amenajată pe plajă, serviciul fiind oferit legal și tarifat cu aproximativ 30 de lei.



0 Comentarii