Web Analytics
scris duminică, 28.06.2026

Acuzații grave la Maternitatea Giulești: o femeie însărcinată cu gemeni a murit la o zi după externare, iar familia acuză malpraxis

Acuzații grave la adresa unor specialişti de la Maternitatea Giulești. O tânără de 36 de ani, însărcinată în 18 săptămâni cu gemeni, a murit la doar o zi după ce fusese trimisă acasă cu asigurări că totul este în regulă. Familia distrusă de durere îi acuză pe medici de nepăsare criminală: spun că femeia ar fi fost lăsată ore în șir să urle de durere pe un pat de spital. Doctorii ar fi considerat că are un atac de panică.

Citește și: Afacerea cu Radioterapia merită o radiografie: contractul a fost scumpit de aproape 10 ori!

Familia femeii susține că aceasta a fost internată la Spitalul Clinic de Obstetrică și Ginecologie Prof. Dr. Panait Sârbu – Maternitatea Giulești după probleme legate de sarcină și că, după aproximativ două săptămâni de spitalizare și o procedură de cerclaj, a fost externată cu asigurări că evoluția este bună. La mai puțin de 24 de ore după externare, starea ei s-ar fi agravat brusc și a revenit de urgență la spital. Familia acuză personalul medical că simptomele ar fi fost subevaluate și că, în realitate, femeia avea o infecție severă.

Apropiații anunță intenția de a depune plângeri pentru presupus malpraxis și solicită clarificarea responsabilităților. Până la finalizarea unor investigații oficiale, acuzațiile rămân afirmații ale familiei și nu reprezintă concluzii stabilite de autorități.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...