Web Analytics
scris duminică, 28.06.2026

Argint pentru România la Campionatul Mondial U16 de șah

Tudor Edward Henry (15 ani, 2460 FIDE), șahist legitimat la CSM Constanța, a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial de Tineret desfășurat la Montesilvano, în Italia, în perioada 15-27 iunie. El a terminat competiția cu 8 victorii, o remiză și două înfrângeri, adunând 8,5 puncte.

Potrivit Federației Române de Șah, la Campionatul Mondial de Tineret, categoria Open 16, au participat 155 de jucători din 70 de țări. Tudor, un sportiv în vârstă de 15 ani, a impresionat în Montesilvano și a devenit vicecampion mondial, fiind depășit doar de azerul Ahmad Khagan. Cu 8 victorii și 3 remize, acesta a strâns 9,5 puncte și a cucerit medalia de aur.

Citește și: David Popovici, medalie de aur și record al competiției la Trofeul Internațional Sette Colli de la Roma

„Este o medalie cu atât mai valoroasă cu cât marchează revenirea şahului românesc pe podiumul Campionatelor Mondiale”, a transmis Federația Română de Șah.

Pe locul al treilea s-a clasat kazahul Sauat Nurgaliyev (8,5 puncte). La concurs au mai participat încă doi șahiști din România. Felix Antonio Ilinca (7,5 puncte) s-a situat pe poziția a 16-a, având 5 victorii, 5 remize și o înfrângere, în timp ce Tudor-Gabriel Dănilă (5,5 puncte) s-a clasat pe locul 65, cu 3 victorii, 5 remize și 3 înfrângeri.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...