Web Analytics
scris vineri, 26.06.2026

A murit fostul lider al revoluționarilor musceleni

Serafim Cotenescu a fost găsit mort în locuința sa dintr-un bloc recent reabilitat termic, după ce vecinii au reclamat mirosul provenind din apartament. Notoriu în zona Muscel datorită fostei sale calități de lider al Asociației de revoluționari ”22 Decembrie” Câmpulung, ”Cuță” Cotenescu împlinise 75 de ani în luna martie a acestui an. În ultima vreme i se degradase starea de sănătate și putea fi zărit însoțit de o cățelușă prin cartierul Vișoi, în zona blocului în care locuia.

Fostului lider al revoluționarilor îi fusese retras titlul de „Luptător pentru Victoria Revoluției din Decembrie 1989”, în anul 2021, prin decret prezidențial. Asta după ce în 2019 Cotenescu fusese condamnat definitiv la închisoare cu suspendare pentru constituirea unui grup infracţional organizat care a acţionat în mod coordonat în scopul obţinerii direct sau indirect de beneficii financiare, totul legat de întocmirea dosarelor de revoluționar și atribuirea titlurilor.

Dumnezeu să-l ierte!

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...