Relațiile diplomatice dintre România și Federația Rusă intră într-o nouă etapă tensionată. Autoritățile de la Moscova au decis să închidă Consulatul General al României din Sankt-Petersburg, măsura fiind prezentată drept răspuns la decizia Bucureștiului de a suspenda activitatea Consulatului General al Federației Ruse de la Constanța.

Ministerul Afacerilor Externe a anunțat că ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul diplomației ruse în după-amiaza zilei de 25 iunie. În cadrul întâlnirii, partea rusă a informat oficial despre retragerea acordului pentru funcționarea consulatului român din Sankt-Petersburg și despre declararea persona non grata a diplomatului care asigura conducerea interimară a misiunii consulare.
Reprezentanții MAE au transmis că reacția Kremlinului nu reprezintă o surpriză și era anticipată încă din momentul adoptării măsurilor de către autoritățile române.
Potrivit ministerului, decizia Moscovei vine ca răspuns direct la acțiunile întreprinse de România la sfârșitul lunii mai, după incidentul provocat de prăbușirea unei drone rusești în municipiul Galați. Evenimentul s-a soldat cu persoane rănite și pagube materiale, determinând autoritățile române să adopte măsuri diplomatice ferme.
În urma acelui incident, președintele României, Nicușor Dan, a anunțat declararea drept persona non grata a consulului general rus de la Constanța și încetarea activității reprezentanței consulare a Federației Ruse din oraș.
Presa rusă relatase încă din cursul dimineții că Ministerul de Externe de la Moscova pregătește măsuri de retorsiune față de România, după închiderea consulatului rus. Decizia anunțată acum confirmă deteriorarea suplimentară a relațiilor diplomatice dintre cele două state, pe fondul tensiunilor generate de războiul din Ucraina și de incidentele de securitate din proximitatea granițelor României.



0 Comentarii