Web Analytics
scris vineri, 26.06.2026

Încrengătură în silvicultură! Cuscrul primarului de la Corbi a transportat lemnele unui angajat al O.S. Domneşti în condiţii care acum sunt cercetate de procurori

Cuscrul primarului de la Corbi, Constantin Mogaru, a fost prins pe raza localității, conducând un camion plin cu lemne nejustificate, aproape 8 m.c., care au fost descărcate la altă adresă decât cea de pe aviz. Iar fotografiile din SUMAL nu erau conforme (n.red. – una dintre șmecheriile cu care se fentează aplicația), ca atare mașina și încărcătura i-au fost confiscate. Foarte interesant, lemnele îi aparțineau cabanierului de la Bahna, Iosif Ologu, angajat al O.S. Domnești și protejatul directorului Direcției Silvice Argeș, Armand Chiriloiu. A naibii încrengătură!

Cercetările continuă sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeș

Polițiștii din Domnești au verificat, joi, 18 iunie, un transport de material lemnos pe raza comunei Corbi. Astfel, potrivit Biroului de presă al IPJ Argeș, un bărbat de 59 de ani, aflat la volanul unui autocamion, pe DJ 731, pe raza comunei Corbi, a transportat acea încărcătură pe care a descărcat-o la o altă locație decât cea menționată în avizul de însoțire a materialului lemnos, iar fotografiile cu lemnele, încărcate în sistemul SUMAL 2.0, nu erau conforme, aspecte ce atrag răspunderea de natură contravențională.
Era vorba despre 7,850 mc de lemn, de esență fag. Prin urmare, polițiștii s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de „transportul cu orice mijloace de transport al materialelor lemnoase neînsoțite de avizul de însoțire a materialelor lemnoase sau fără proveniență legală dacă volumul materialelor lemnoaase transportate fără proveniență legală este cuprins între 5,01 metri cubi și 10,00 metri cubi”, conform Codului Silvic. În cadrul cercetărilor a fost dispusă și indisponibilizarea autocamionului utilizat la săvârșirea faptei. De asemenea, a fost dispusă confiscarea materialului lemnos, acesta fiind considerat fără proveniență legală. Astfel, întregul volum, de 7,850 mc, cu o valoare de aproximativ 3.000 de lei, a fost predat reprezentanților Ocolului Silvic Domnești. Cercetările continuă, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeș, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care faptele au fost săvârșite și luarea măsurilor ce se impun.

Proprietarul lemnelor – un angajat al O.S. Domnești, transportatorul – cuscrul primarului de la Corbi

În urma abaterilor a fost aplicată o sancțiune contravențională în valoare de 1.000 de lei, conform Legii 171/2010. Deocamdată, în culpă a fost găsit șoferul în vârstă de 59 de ani, nimeni altul decât cuscrul lui Mogaru Constantin, primarul de la Corbi (cuscrul acestuia fiind cel care făcea transportul, ca prestator de servicii). Neregulile depistate au fost pentru fotografii neconforme și pentru descărcarea în alt loc decât cel prevăzut în aviz, locul în care s-a descărcat „marfa” fiind la o distanță de sub un kilometru față de destinație. Cercetările se pot însă extinde în cadrul verificărilor privind proveniența materialului lemnos. Dar ce credeți că mai este ciudat în această cauză? Proprietarul acestor lemne este Iosif Ologu, cabanier la Bahna și angajat pe statul de plată al Ocolului Silvic Domnești, un personaj despre care lumea știe că îi este drag directorului Direcției Silvice Argeș, Armand Chiriloiu.

„A descărcat undeva la soru-sa”

Despre situație, șeful Ocolului Silvic Domnești, Virgil Zamfira, ne-a declarat: „Se pare că nu s-a respectat punctul de descărcare, s-a pus o adresă și s-a descărcat la două-trei case. Era o comercializare, nu a fost un furt, pentru că lemnul a avut proveniență”. L-am întrebat dacă pe aviz era subalternul său de la Ocol, Iosif Ologu, și acesta ne-a răspus: „Da. Și a descărcat undeva la soru-sa. S-a ales cu paguba. E cabanier la Bahna”, a spus șeful O.S. Domnești.
IPJ Argeș ne-a transmis că informațiile din dosar fac obiectul cercetărilor, fiind necesar să ne adresăm unității de Parchet pentru detalii. Primarul Constantin Mogaru nu ne-a răspuns apelurilor repetate pe telefonul mobil, iar de la Primăria Corbi ni s-a comunicat că nu este în birou. (Foto generic)

Citește și Avocatul bătrânelor care s-au trezit cu pădurea tăiată exclamă la procesul lui Balaş & Co: „Personalul silvic a pus lupii paznici la oi, în loc să aibă grijă de fondul forestier!”

Citește și Ca să se piardă urma infracţiunii, firma Global Eco a fost radiată. Deşeurile au rămas tot în hala de la ARO

Citește și Concerte umanitare pentru Rebeca, la Filarmonica Pitești

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...