Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă al municipiului Piteşti a hotărât reactivarea punctelor de prim ajutor şi de distribuţie a apei potabile pentru a atenua efectele disconfortului termic în perioadele caniculare.

Primăria Piteşti anunță că punctele de prim ajutor sunt amplasate în spaţii răcoroase sau climatizate şi sunt semnalizate vizibil.
Aceste puncte de prim ajutor se află la Liceul Teoretic „Ion Barbu” – cartier Războieni, Liceul Tehnologic „Dimitrie Dima” – cartier Prundu, Şcoala Gimnazială „Mircea cel Bătrân” – cartier Trivale, Colegiul Tehnic „C.D. Neniţescu” – cartier Găvana, Liceul Teoretic „Ion Cantacuzino” – cartier Nord, Şcoala Gimnazială „Alexandru Davila” – cartier Nord, Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” – cartier Craiovei, Şcoala Gimnazială „Nicolae Simonide” – cartier Ceair, Şcoala Gimnazială „T. Vladimirescu” – cartier Tudor Vladimirescu şi la Primăria Municipiului Piteşti – zona centrală, strada Victoriei nr. 24.
„Asistenţa medicală în cadrul acestor puncte este asigurată de personalul medical din unităţile şcolare, conform planificării stabilite.
Recomandăm piteştenilor să evite expunerea prelungită la soare în orele amiezii, să se hidrateze corespunzător şi să apeleze cu încredere la personalul din punctele de prim ajutor, în caz de necesitate”, transmite sursa citată.
Citește și: Cod galben de caniculă. Temperaturi de 35°C în aproape toată ţara



0 Comentarii