Web Analytics
scris miercuri, 24.06.2026

Proiectul privind unirea României cu Republica Moldova a trecut tacit de Camera Deputaților

O propunere legislativă care vizează unirea României cu Republica Moldova a fost adoptată tacit de Camera Deputaților, după expirarea termenului legal pentru dezbatere și vot. Documentul urmează să fie analizat de Senat, for decizional în acest caz.

Citește și Tânăr muscelean, prins drogat la volan

Anunțul privind adoptarea tacită a fost făcut în plen de președintele de ședință, Natalia Intotero, care a explicat că termenul prevăzut pentru dezbaterea și votarea inițiativei legislative a fost depășit.

„Propunere legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, Pl-x 305 din 2026, termenul pentru dezbatere și vot final fiind depășit, propunerea legislativă se consideră adoptată”, a spus președintele de ședință, Natalia Intotero.

Potrivit procedurii parlamentare, Camera Deputaților, în calitate de primă Cameră sesizată, avea la dispoziție 45 de zile pentru a dezbate și a se pronunța asupra proiectului.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...