O propunere legislativă care vizează unirea României cu Republica Moldova a fost adoptată tacit de Camera Deputaților, după expirarea termenului legal pentru dezbatere și vot. Documentul urmează să fie analizat de Senat, for decizional în acest caz.

Citește și Tânăr muscelean, prins drogat la volan
Anunțul privind adoptarea tacită a fost făcut în plen de președintele de ședință, Natalia Intotero, care a explicat că termenul prevăzut pentru dezbaterea și votarea inițiativei legislative a fost depășit.
„Propunere legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, Pl-x 305 din 2026, termenul pentru dezbatere și vot final fiind depășit, propunerea legislativă se consideră adoptată”, a spus președintele de ședință, Natalia Intotero.
Potrivit procedurii parlamentare, Camera Deputaților, în calitate de primă Cameră sesizată, avea la dispoziție 45 de zile pentru a dezbate și a se pronunța asupra proiectului.



0 Comentarii