
Primăria Ștefănești încurajează toți proprietarii de animale să dea dovadă de responsabilitate și să participe la campania de sterilizare a animalelor de companie, contribuind astfel la protecția animalelor și la menținerea unui mediu sigur și sănătos pentru întreaga comunitate.
Pentru reducerea fenomenului abandonului și a înmulțirii necontrolate a animalelor, în Orașul Ștefănești se organizează o campanie de sterilizare gratuită destinată câinilor și pisicilor deținute de cetățeni, cu sprijinul Asociației Tierhilfe Hoffnung din Germania, prin intermediul doamnei Diacenco Dana – 0749.095.081.
𝐏𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦 𝐝𝐞 𝐬𝐭𝐞𝐫𝐢𝐥𝐢𝐳𝐚𝐫𝐞 𝐠𝐫𝐚𝐭𝐮𝐢𝐭ă: 𝟐𝟔 𝐢𝐮𝐧𝐢𝐞, 𝟐𝟒 𝐢𝐮𝐥𝐢e, 𝟐𝟖 𝐚𝐮𝐠𝐮𝐬𝐭, 𝟐𝟓 𝐬𝐞𝐩𝐭𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞, 𝟐𝟑 𝐨𝐜𝐭𝐨𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞, 𝟐𝟎 𝐧𝐨𝐢𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞, 𝟏𝟖 𝐝𝐞𝐜𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞 𝟐𝟎𝟐𝟔.
Nerespectarea obligației de sterilizare constituie contravenție și se sancționează conform prevederilor legale în vigoare.
În conformitate cu prevederile Legii nr. 205/2004 privind protecția animalelor și ale Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân, proprietarii și deținătorii de animale au următoarele obligații: să asigure hrană și apă suficiente animalelor deținute; să asigure un adăpost corespunzător nevoilor acestora; să asigure asistență și îngrijire medical-veterinară; să protejeze animalele împotriva suferinței, bolilor și accidentelor; să nu supună animalele la rele tratamente sau acte de cruzime; proprietarii câinilor de rasă comună și ai metișilor acestora au obligația legală de a asigura sterilizarea acestora.
Citește și Consiliul Concurenței a aprobat preluarea operațiunilor Carrefour România de către Pavăl Holding



0 Comentarii