Web Analytics
scris duminică, 26.04.2026

Scene tensionate pe Lacul Snagov: polițist amenințat cu cuțitul de un braconier prins în flagrant

Un incident periculos a avut loc pe Lacul Snagov, unde un polițist aflat în timpul liber s-a confruntat cu un bărbat agresiv surprins în timp ce pescuia ilegal. Situația a degenerat rapid, după ce suspectul a scos un cuțit și a început să-l amenințe pe agent.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Ilfov, sesizarea a fost făcută chiar de agentul aflat în afara programului, care observase activități suspecte în apropierea lacului. Acesta a intervenit până la sosirea colegilor săi, moment în care bărbatul a devenit violent.

Chiar și în aceste condiții, polițistul a reușit să îl imobilizeze pe agresor, care a fost ulterior preluat de echipajele sosite la fața locului. În urma verificărilor, oamenii legii au stabilit că suspectul, în vârstă de 36 de ani, se afla într-o barcă și folosea unelte de pescuit interzise.

Autoritățile au descoperit asupra acestuia mai multe plase ilegale, inclusiv patru de tip monofilament, cu o lungime totală de aproximativ 640 de metri, și o altă plasă din material textil, de circa 80 de metri. Atât echipamentele, cât și ambarcațiunea au fost confiscate.

Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, iar ancheta continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor în care s-a produs incidentul. Urmează ca acesta să fie prezentat procurorilor cu propuneri legale.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...