Web Analytics
scris sâmbătă, 21.03.2026

Cehia: Incendiu suspect la o fabrică de arme pentru Ucraina. Autoritățile vorbesc despre posibil atentat terorist

Un incendiu izbucnit într-o unitate industrială din Pardubice a declanșat o anchetă de amploare, după ce autoritățile au indicat că ar putea fi vorba despre un act intenționat. Fabrica, aflată la aproximativ 120 de kilometri de Praga, produce echipamente militare destinate Ucrainei.

Flăcările au pornit dintr-o hală de depozitare și s-au extins rapid către o a doua clădire, fiind necesară intervenția pompierilor încă din primele ore ale dimineții. Situația a fost ținută sub control după o mobilizare rapidă a echipajelor de intervenție.

Compania vizată, LPP Holding, este cunoscută pentru dezvoltarea de drone militare cu sisteme bazate pe inteligență artificială, utilizate în conflictul din Ucraina.

Cazul a căpătat o dimensiune sensibilă după declarațiile oficialilor. Premierul Andrej Babiš a confirmat că incidentul este analizat ca posibil act terorist, iar ministrul de interne Lubomír Metnar a vorbit despre indicii care ar sugera o acțiune deliberată.

Suspiciunile au fost alimentate și de apariția unui grup care și-a revendicat responsabilitatea, motivând gestul prin opoziția față de producția de armament asociată conflictelor din Orientul Mijlociu. În replică, compania a respins ferm orice legătură cu producția de echipamente pentru Israel și a precizat că eventualele planuri de colaborare cu Elbit Systems nu au fost niciodată puse în practică.

Fabrica produce, printre altele, drone din seria MTS, sisteme autonome capabile să opereze fără pilot în condiții de bruiaj electronic. Modelul de top are o autonomie extinsă și poate transporta încărcături explozive semnificative, fiind deja testat pe front.

Incidentul vine într-un context tensionat, în care industria de apărare din Europa este tot mai des în vizorul grupărilor radicale, iar investițiile în tehnologie militară, în special în domeniul dronelor, cresc accelerat pe fondul războiului din Ucraina.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită