
Unii dintre cei mai importanți operatori economici din Mioveni au participat pe 5 februarie la întâlnirea Comitetului Local de Dezvoltare a Parteneriatului Social, dialog inițiat de Primăria Mioveni în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Argeș și Liceul Tehnologic Construcții de Mașini Mioveni.
Potrivit noilor refome din educație, începând cu anul şcolar 2026-2027, în liceele tehnologice învăţământul profesional va dispărea și se vor școlariza doar clase pentru învăţământul tehnologic clasic și tehnologic dual, exclusiv pe baza solicitărilor venite din partea operatorilor economici. Motiv care determină autoritățile să consolideze parteneriatul cu agenții economici din zonă, pentru a acoperi cererea de pe piața muncii.
„Din această toamnă, la Mioveni, conform cerințelor mediului privat, doar 50 de locuri sunt solicitate pentru învățământ tehnic dual, în scădere față de anii precedenți”, a transmis primarul Aurel Costache, care îi invită pe toți operatorii economici interesați să adere la proiectul de învățământ dual și să contribuie activ la formarea forței de muncă de mâine.
M.S.
Citește și Dacia intră în reorganizare: producție redusă și până la 900 de plecări „voluntare”



0 Comentarii