Ce ne puteți spune despre transferul lui Mario Tudose la FCSB?
– În momentul de față, Mario Tudose rămâne la Pitești. Fotbalistul putea pleca, dar doar la prețul pe care îl considerăm noi.
Ce ne puteți spune despre negocierile cu Gigi Becali? Și despre „româneasca” despre care a vorbit patronul de la FCSB – mă refer la faptul că Mario Tudose urma să fie transferat pe o sumă de bani mai mică, iar restul de până la un milion de euro numai pentru FC Argeș urma să vină în urma unui alt transfer?
– Discuțiile pe care eu le am cu un om prefer să rămână confidențiale. Dacă el (n. red. – Gigi Becali) a decis să vorbească, este treaba lui. Pe mine nu mă interesează astfel de lucruri. Pentru mine este un capitol închis.
Cum decurg pregătirile, antrenamentele?
– Totul decurge așa cum trebuie. Suntem într-un moment bun. Suntem pe locul 4, la un gol de locul 3. Este adevărat că nu ne entuziasmăm, pentru că nu am realizat nimic deocamdată. Dar eu sunt mulțumit de ceea ce am făcut până acum. Au trecut 8 etape. Echipa a demonstrat că are marjă de progres, chiar dacă vor fi și meciuri, așa cum a fost și cel de la Botoșani, în care n-am avut o prestație bună. Cu siguranță vor mai fi astfel de meciuri. Dar sunt convins că această echipă va ajunge acolo unde ne dorim.
„Juniorii trebuie să înțeleagă că trebuie să ajungă la echipa mare antrenându-se cu echipa mare”
Ce ne puteți spune despre meciul amical cu FC Muscelul Câmpulung, câștigat cu 3-0?
– A fost un antrenament bun, în care am văzut foarte mulți copii născuți în 2008, pe care îi avem în Academie. Poate ați văzut în repriza a doua că s-a schimbat totul și am avut foarte mulți copii de la noi în teren. Ne interesează foarte mult acest aspect. Și punem accentul foarte mult pe creșterea copiilor de la Academie. Eu am fost mulțumit atât de joc, cât și de rezultat. Chiar dacă a fost un meci amical, eu îmi doresc să câștigăm toate meciurile, indiferent că sunt amicale sau oficiale.
Vorbeați despre copiii de la Academie, copii, juniorii. Există posibilitatea să vedem și titulari dintre ei în meciurile de campionat?
– Orice copil are nevoie de un mediu în care să crească, să se dezvolte. Noi procedăm altfel. Noi întâi îi pregătim pentru echipa mare, după care ne bazăm pe ei. Dar ei trebuie să înțeleagă că trebuie să ajungă la echipa mare antrenându-se cu echipa mare. Trebuie întâi să ajungă la nivelul celorlalți, după care au toate șansele să joace și au tot concursul nostru. Pentru că ne bazăm foarte mult pe copiii noștri.
Probleme medicale în cadrul lotului sunt în momentul acesta?
– Sunt câteva probleme medicale. Nu au putut juca în meciul amical cu Muscelul Câmpulung nici Caio, nici Briceag și alții. Dar eu sper că până la ora meciului de la Arad toți să fie ok și să scoatem un rezultat bun.
„Este un meci deschis oricărui rezultat. Sper să ne întoarcem cu punct sau cu puncte de la Arad”
Apropo, cum vedeți acest meci?
– Va fi un meci foarte greu. Întâlnim o echipă bună, o echipă în formă, care a avut rezultate bune, ca și noi, de altfel. Dar este un meci deschis oricărui rezultat. Sper să ne întoarcem cu punct sau cu puncte de la Arad.
Domnule președinte, revenind la Mario Tudose, vă întreb dacă imaginea clubului FC Argeș a avut de suferit odată cu această „telenovelă”, sau chiar „scandal” privind transferul fotbalistului la FCSB?
– Sub nicio formă nu afectează imaginea, pentru că oamenii de fotbal apreciază că facem tot ceea ce depinde de noi pentru a ajuta clubul.
Citește și Gigi Becali: „Nu-l iau pe Tudose! Să se învețe toți minte”
0 Comentarii