De la 1 ianuarie 2025, Spitalul Municipal Câmpulung va funcționa cu o structură organizatorică, organigramă și stat de funcții modificate. Schimbarea a fost aprobată deja de Consiliul municipal, după adoptarea acesteia în Consiliul de Administrație, și este una dintre numeroasele transformări intervenite, în ultimii ani, în organizarea și modul de funcționare a unității medicale, dincolo de modificările cauzate de criza Covid-19. Criza de personal medical a determinat, de asemenea, transformări de posturi, iar efectele încep să apară.
Ultima jumătate de deceniu a fost marcată de diverse probleme și chiar scandaluri ce au afectat bunul mers al Spitalului Câmpulung, 2024 fiind anul în care s-a reușit consolidarea efectivă a echipei de conducere, după numeroase și discutabile, câteodată, interimaturi. Dincolo de chestiunea cu comitetul director, problemele au ținut de lipsa medicilor, pensionările și demisiile, numeroasele demisii, cauzând sincope serioase în activitate. Și tot anul 2024 a început să indice o altă perspectivă, în condițiile în care au apărut noi medici în secțiile și compartimentele spitalului. În plus, au apărut medicii rezidenți. Mulți și cu diverse specializări, rezidenți de anii I-V. Conform unei situații prezentată recent, la acest moment unitatea medicală funcționează cu 48 de medici din această categorie, iar alte două posturi destinate lor sunt vacante.
Cardio fără medici primari și specialiști
În privința medicilor definitivi, situația încă nu este una ideală activității, urmând ca anul viitor să conteze foarte mult eforturile conducerii de a convinge chiar personal medical specializat să se încadreze în structura de cadre a spitalului muscelean. Vacante sunt inclusiv posturi de șefi de secții și compartimente, numărul acestora depășindu-l pe cel al cazurilor de ocupare a funcțiilor. Iar în cazurile celelalte, statistic vorbind, din 43 de posturi de medici primari sunt ocupate 34, iar 16 locuri de medici specialiști, dintr-un total de 43, sunt vacante.
În ultimul timp au fost crize punctuale la Spitalul Municipal Câmpulung, rând pe rând funcționând în regim de avarie anumite secții și compartimente, motivul ținând tot de lipsa medicilor. La acest moment gravă este situația de la Cardiologie, în condițiile în care secția este activă prin prezența a cinci medici rezidenți. Nu există medic șef, nu există medic primar, nu există medic specialist! De asemenea, la Medicină Internă sunt trei posturi vacante, din totalul de cinci pe care trebuie să existe medici. Pe de altă parte, la compartimentul Oftalmologie e totul ocupat, organigrama e full în privința medicilor, la fel ca și la Laboratorul de analize medicale condus de un șef care este chimist principal, dar deservit și de doi medici primari și doi medici specialiști, în afară de restul personalului medical și administrativ. Apropo de administrativ, acolo Spitalul stă bine. Adică la nivelul conducerii, la Juridic, Economic, Audit, Informatică și Achiziții. Dar deocamdată nu se mai aude nimic de amânata reacreditare a spitalului cu 401 paturi.
Cătălin Ioan Butoiu
Citește și Argeşenii îşi pot face analizele gratuit în laboratorul Spitalului Judeţean
Citește și Dezvăluiri: Elena Lasconi a primit casă de la ANL, alături de nume grele ale „sistemului”
0 Comentarii