Web Analytics
scris vineri, 19.04.2024

Argeș. Trimis în judecată pentru că și-a omorât câinele

Polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecție Animalelor Argeș au finalizat cercetările într-un dosar penal aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Costești, privind săvârșirea infracțiunilor de schingiuirea animalelor, fără drept, și ucidere, cu intenție, a animalelor.

Citește și Banii Mioveniului – îngropaţi de grandomania primarului Georgescu în proiecte suspectate de corupţie în Măgdăceşti, Republica Moldova

Din cercetări s-a stabilit că, la data de 24 martie a.c., un bărbat de 59 de ani, din Lunca Corbului, și-ar fi schingiuit, în mod repetat, câinele de rasă comună, talie mică, iar la data de 02 aprilie a.c., l-ar fi ucis, lovindu-l, fără motiv, în mod repetat, cu picioarele, după care, i-ar fi aruncat trupul într-o zonă din apropierea locuinței.  

Reamintim faptul că, la data de 04 aprilie a.c., după administrarea probatoriului bărbatul a fost reținut, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, iar ulterior, a fost prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Costești, care a dispus măsura preventivă a controlului judiciar, pentru 60 de zile.

Dosarul cauzei a fost înaintat Parchetului de pe lângă Judecătoria Costești, cu propunere de trimitere în judecată.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...