Web Analytics

articol scris miercuri, 17 aprilie 2024

Video. Traficanți de canabis prinși în flagrant la Pitești

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Pitești – Serviciul Antidrog, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Pitești, au efectuat cercetări, în două cauze penale privind traficul de droguri de risc și au efectuat două acțiuni de prindere în flagrant delict.

În ambele cauze, din actele de urmărire penală efectuate a rezultat că, în cursul lunii aprilie, doi bărbați ar fi comercializat, în mod repetat, droguri de risc, respectiv canabis, către tineri consumatori, din județul Argeș.

În prima cauză, la data de 16 aprilie a.c., un bărbat, de 26 de ani, a fost prins în flagrant delict, în municipiul Pitești, în timp ce ar fi comercializat aproximativ 50 de grame de canabis, pentru 2.000 de lei.

În cea de-a doua cauză, în seara de 16 aprilie a.c., un alt bărbat, de 22 de ani, din județul Olt, a fost prins în flagrant delict, în municipiul Pitești, în timp ce ar fi comercializat aproximativ 200 de grame de canabis, pentru 4.000 de lei.

De asemenea, în autoturismul cu care se deplasa au fost descoperite și ridicate 5 grame de fragmente vegetale, susceptibile a fi drog de risc, o țigaretă confecționată artizanal, un grinder, precum și ustensile destinate consumului și porționării de droguri.

La data de 16 aprilie 2024, după administrarea probatoriului, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Pitești au dispus reținerea celor doi bărbați, pentru 24 de ore, cercetați pentru săvârșirea unor infracțiuni de trafic de droguri de risc.

Astăzi, a fost sesizat judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Argeş cu propunerea de arestare preventivă a unuia dintre bărbații reținuți, față de cel de-al doilea procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Pitești dispunând măsura controlului judiciar, pentru 60 de zile.

Suportul de specialitate a fost asigurat de către Direcția Operațiuni Speciale din Poliția Română.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Argeș și jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Argeș.

Facem precizarea că, pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Anunț de mediu. SRN POWER SRL

S.R.N. POWER S.R.L., anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul ”Construire parc fotovoltaic ON GRID, […] Citește!

Anunț de mediu. SC BAKINA GROUP SRL

S.C. BAKINA GROUP S.R.L. anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul ”Construire instalație de stocare […] Citește!

Cum arată o conductă de apă veche de 50 de ani. Lucrări pe strada Nicolae Dobrin din Pitești

Autoritățile din Pitești continuă programul de înlocuire a conductelor vechi, folosind atât fonduri atrase din surse externe, cât și resurse […] Citește!

Master gratuit pentru tinerii din Mioveni! O nouă sesiune de înscriere

Începând de joi, 16 iulie 2026, se deschide platforma de înscriere pentru sesiunea a III-a de admitere la programul de […] Citește!

APADOR-CH a câștigat în primă instanță procesul cu Guvernul privind accesul la informații despre ajutoarele militare acordate Ucrainei

Asociația pentru Apărarea Drepturilor Omului în România – Comitetul Helsinki (APADOR-CH) a obținut o victorie în primă instanță în procesul […] Citește!

FIFA, obligată să facă o excepție înainte de Anglia – Argentina. Logo-ul Mercedes-Benz va rămâne vizibil pe stadion

FIFA a fost nevoită să accepte o derogare de la una dintre regulile pe care le aplică cu strictețe la […] Citește!

Exclusiv! Remus Vlad, fosta glorie a lui FC Argeș, înainte de duelul cu FCSB: „Nu este imposibilă victoria”

Există persoane a căror simplă prezență impune respect. În istoria lui FC Argeș, unul dintre acești oameni este Remus Vlad. […] Citește!

Tânăr din Mioveni, cercetat după ce ar fi înșelat două case de amanet prin aceeași metodă. Riscă până la 5 ani de închisoare

Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din Mioveni, județul Argeș, este cercetat pentru două infracțiuni de înșelăciune, după […] Citește!

Anglia și Argentina luptă miercuri pentru ultimul loc în finala Cupei Mondiale 2026

Anglia și Argentina se întâlnesc miercuri, 15 iulie, de la ora 22:00, în a doua semifinală a Cupei Mondiale 2026, […] Citește!

Jurnaliștii din Franța dau de pământ cu „Les Bleus”: „Naufragiu total!”

Considerați cei mai buni fotbaliști de la CM 2026, francezii au pierdut fără drept de apel cu Spania, scor 0-2. […] Citește!

Deschamps este OUT după umilința cu Spania din semifinalele CM 2026

Didier Deschamps nu continuă pe banca tehnică a Franței - este anunțul făcut de celebrul Thierry Henry, care știe deja […] Citește!

SRI recrutează viitori specialiști prin universitățile de stat. Locuri dedicate la Informatică și Automatică

Serviciul Român de Informații (SRI) continuă să își pregătească viitorii specialiști prin parteneriate cu universități de stat din România, unde […] Citește!

Omul săptămânii

Adrian Burcea

Opinie

delacroix-liberatate

14 Iulie – Bastilia cucerită de popor. Mituri demontate și secretele nopții care a resetat istoria lumii

Din ediția tipărită

Rectorul Mihnea Costoiu, atac la politicienii fără carte. „Lumea se schimbă și e dominată de prostie”

Rectorul Universității Politehnica București i-a atacat dur pe politicienii fără carte, care conduc astăzi țara. Studiile înalte au ajuns să […] Citește!

Singurul oncolog de la Câmpulng şi-a luat normă întreagă la Spitalul „Sf. Nicolae” din Piteşti

După ce că Spitalul Municipal Câmpulung are deficit de medici la Cardiologie și Urologie, iar Dermatologia a fost deființată, aceeași […] Citește!

Dublă măsură la Primăria Câmpulung. Arhivistul, pus să întocmească rapoarte lunare de activitate, ceilalţi – excluşi de la o asemenea obligaţie

A fost întocmit și aprobat un nou regulament de organizare și funcționare a aparatului de specialitate al primarului Câmpulungului, un […] Citește!

Foto-pamflete

Lasconi şi-a luat al treilea consilier personal! O stilistă care locuieşte pe aceeaşi stradă cu ea

S-a completat echipa de consilieri personali ai primăriței Elena Lasconi, după ce au intrat pe posturi un fost angajat al […] Citește!

De la accident cu material nuclear, în birou cu Lasconi! A mai trecut un prefect prin Câmpulung

Dacă Radu Perianu și-a găsit pe vremuri timp să explice câmpulungenilor ce e cu închiderea bulevardului, iar Ioana Făcăleață a […] Citește!

Foto-pamflete

Negul apărut din jegul politicianului Cap de Porc

Negul din zona inghinală a politicianului argeșean supranumit Cap de Porc, apărut din cauza jegului permanent existent în creierul acestuia, […] Citește!

Mihai Claudiu Covaliu, Doctor Honoris Causa al Universității Politehnica București – Centrul Universitar Pitești. Mesajul primarului Gentea

În cadrul unei ceremoniii de ținută, Mihai Claudiu Covaliu, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, a primit titlul academic de […] Citește!

Veterinarul Vişinescu s-a războit cu Agenţia Zonei Montane pentru salariu! După două runde de procese, mai are doar un recurs

Ionel Vișinescu, cunoscutul medic veterinar argeșean și consilier superior în cadrul Agenției Naționale a Zonei Montane, după ce a fost […] Citește!