Web Analytics
scris joi, 06.07.2023

Preotul Gheorghe Gârbea, despre Constantin Stroe: „Cred că trebuie să ne cinstim personalităţile”

Campania „O stradă şi un bust în Piteşti pentru Constantin Stroe”

„Jurnalul de Argeș” a inițiat, încă din octombrie 2021, o campanie în cinstea fostului director al Dacia și al Asociației Constructorilor de Automobile din România (ACAROM), doctor inginer Constantin Stroe. Până acum, numeroase personalități și-au spus părerea despre necesitatea unei străzi și a unui bust în Pitești pentru regretatul Constantin Stroe.

În această ediție l-am întrebat pe preotul Gheorghe Gârbea de la Biserica „Sfânta Vineri” Pitești ce părere are despre campanie.
„Mi se pare potrivită. A fost o personalitate a Argeșului și așa l-am și cunoscut. Întâmplarea face că am cunoscut-o și pe doamna (Ecaterina Stroe, soția lui Constantin Stroe, n. red.), a fost diriginta băiatului meu la Liceul „Brătianu”. Am toată stima și cred că trebuie să ne cinstim personalitățile. A fost o personalitate”, ne-a spus preotul Gheorghe Gârbea.

Citește și Ion Mînzînă: „Constantin Stroe a fost cea mai mare personalitate a judeţului Argeş”

Citește și Campania „O stradă şi un bust pentru Constantin Stroe în Piteşti” / Primarul de la Mioveni: „Campania este bună, am multe amintiri cu dl Stroe”

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...