Web Analytics
scris miercuri, 28.12.2022

Schitul „Sf. Pantelimon” a ridicat o cruce în onoarea martirilor de pe Transfăgărăşan

Cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Calinic, episcopul Argeșului și Muscelului, Schitul „Sfântul Pantelimon” a ridicat o cruce în memoria celor care au trecut la cele veșnice în timpul lucrărilor pe Transfăgărășan.
„Săvârșitu-s-a!!! Toți se bucură de frumusețea Transfăgărășanului, dar puțin își aduc aminte sau știu că totul s-a făcut prin sacrificiul vieților omenești!” , a spus, plin de bucurie, în dulcele grai bistrițean, egumenul schitului, părintele Ioan Danci. Este vorba despre o inițiativă mai veche a arhiepiscopului Calinic, iar crucea este realizată din piatră de Albești.

Citește și Protosinghelul Ioan Danci se antrenează la „sala de fitness a lui Dumnezeu”

Citește și Calinic a oficiat, la cota 1200, o slujbă pentru cei morţi în timpul lucrărilor la Transfăgărăşan

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...