Web Analytics
scris vineri, 13.05.2022

Autostrada Sibiu-Pitești. A fost desemnat câștigătorul pentru Secțiunea 3

Câștigătorul pentru Secțiunea 3 a autostrăzii Sibiu-Pitești a fost desemnat joi, 12 mai. Ministrul Transporturilor a fost prezent pe șantier, pentru a verifica stadiul lucrărilor de pe secțiunea 5. Grindeanu a fost însoțit de primarul Piteștiului Cristian Gentea și de deputatul PSD de Argeș, Simona Bucura Oprescu.

”Astăzi, a fost desemnat câștigătorul pentru Secțiunea 3 a autostrăzii Sibiu- Pitești! Este ultima porțiune a autostrăzii care nu are deocamdată un contract semnat.Am verificat stadiul lucrărilor pe secțiunea 5 și constructorul m-a asigurat că va recupera ușoarele întârzieri la lucrări!Știm că situația provocată de inflație nu e simplu de gestionat, însă Guvernul a aprobat o ordonanță importantă în acest sens și vor urma alte măsuri pentru a nu fi oprit ritmul de lucru din șantiere!”, a declarat Sorin Grindeanu.

Citește și:Asociația Pro Infrastructura: “Autostrada Sibiu-Pitești, secțiunea 1 a ieșit bine din iarnă”

Lucrările pentru secțiunea 3 trebuie să fie finalizate în 4 ani și 9 luni de la data semnării contractului. Asocierea italiano-română care a câștigat acest contract (finanțat din fonduri europene), cu suma de 5,323 miliarde de lei (fără TVA), trebuie să construiască pe traseul Secțiunii 3:- 95 de poduri și pasaje- 1 tunel cu două galerii independente (în lungime de 1,7 km fiecare galerie)- 1 Nod rutier la Cornetu – 1 Nod rutier la Văleni- 1 Ecoduct în zona localității Călinești

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...