Web Analytics

articol scris marți, 01 februarie 2022

Coronavirus. Numărul cazurilor zilnice depășește pragul de 40.000

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 40.018 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 19.887 mai mult decât în ziua anterioară. 4.123 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Citește și:Programul „Bursele de educație Constantin Stroe” continuă și în 2022

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba41.49236914,12
2.Arad52.93791413,91
3.Argeș54.87356710,50
4.Bacău52.76962210,01
5.Bihor67.614132017,39
6.Bistrița-Năsăud24.52417210,10
7.Botoșani30.45952811,26
8.Brașov84.950120017,87
9.Brăila25.4511724,64
10.Buzău29.7303108,29
11.Caraș-Severin22.9953127,93
12.Călărași20.4152596,29
13.Cluj115.434163823,58
14.Constanța87.960128717,10
15.Covasna15.1211905,91
16.Dâmbovița42.8597227,41
17.Dolj53.2359148,45
18.Galați51.4713707,64
19.Giurgiu22.1961046,17
20.Gorj17.7262914,78
21.Harghita18.7433438,63
22.Hunedoara44.26927512,28
23.Ialomița21.7832274,98
24.Iași88.449103510,57
25.Ilfov90.43475518,07
26.Maramureș43.01575614,70
27.Mehedinți17.5212373,85
28.Mureș48.7026169,82
29.Neamț40.08262610,12
30.Olt29.1062204,97
31.Prahova74.0485349,02
32.Satu Mare27.56210510,99
33.Sălaj22.56630812,91
34.Sibiu55.05256116,83
35.Suceava52.3564419,81
36.Teleorman27.5012484,46
37.Timiș115.713186724,04
38.Tulcea17.25117010,82
39.Vaslui30.8703794,82
40.Vâlcea30.9294858,37
41.Vrancea21.5182606,07
42.Mun. București382.633567421,65
43.Din străinătate**3.90710 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  38.322*11.625 
 TOTAL2.256.54340.018 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 1 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.256.543 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 55.854 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.919.254 de pacienți au fost declarați vindecați.

Citește și:A început prima etapă a Recensământului populației

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.808 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA42
2ARAD65
3ARGEŞ40
4BACĂU33
5BIHOR22
6BISTRIŢA-NĂSĂUD9
7BOTOŞANI15
8BRĂILA15
9BRAŞOV71
10BUZĂU33
11CĂLĂRAŞI13
12CARAŞ-SEVERIN18
13CLUJ67
14CONSTANŢA100
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA18
17DOLJ68
18GALAŢI46
19GIURGIU15
20GORJ13
21HARGHITA14
22HUNEDOARA44
23IALOMIŢA6
24IAŞI99
25ILFOV85
26MARAMUREŞ28
27MEHEDINŢI9
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI414
29MUREŞ30
30NEAMŢ28
31OLT15
32PRAHOVA42
33SĂLAJ10
34SATU MARE22
35SIBIU34
36SUCEAVA52
37TELEORMAN27
38TIMIŞ90
39TULCEA14
40VÂLCEA19
41VASLUI10
42VRANCEA9
 Total1.808

Până astăzi, 60.122 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 31.01.2022 (10:00) – 01.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 97 de decese (56 bărbați și 41 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman,Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 97 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  20-29 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 la categoria de vârstă 50-59 ani, 24 la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 la categoria de vârstă 70-79 ani și 34 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 97 de pacienți decedați, 75 au fost nevaccinați și 22 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 20-29 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în luna ianuarie 2022, în județele Ialomița și Mureș.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 9.981, cu 200 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 937 de persoane, cu 34 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 937 pacienți internați la ATI, 790 sunt nevaccinați.

Citește și:Explozie la o grădiniță din Pitești! Intervin pompierii

Din totalul pacienților internați, 823 sunt minori, 802 fiind internați în secții, cu 59 mai puțin decât în ziua anterioară și 21 la ATI, cu unul mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.828.441 de teste RT-PCR și 7.403.231 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 36.146 de teste RT-PCR (20.492 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.654 la cerere) și 86.494 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 194.011 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.809 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 96.995 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 24 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 10.422 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.582 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 31 ianuarie, 1.227 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 308.050 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.875 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 136 în Franța, 3.127 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 50 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 12 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 20 ianuarie 2022– 27 ianuarie 2022, au fost raportate 80.792.949 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Citește și:Incidența Covid-19 a urcat la 10.5, în județul Argeș

ŢARA CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI 
Regatul Unit15.217.280    (-) 151.987  (-)
Franţa17.302.548 (+2.563.251) 129.489  (+1851)
Spania 9.391.275     (+872.300)   92.307  (+1030)
Italia10.212.621 (+1.194.196) 144.343  (+2518)
Germania 9.035.795     (+848.945) 117.126  (+1045)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 27 IANUARIE 2022 
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
350.814.084 (+22.255.841)5.603.757 (+55.061)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 20 ianuarie 2022– 27 ianuarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Criză energetică înainte de iarnă. Guvernul ia în calcul reducerea TVA la electricitate și prelungirea stării de alertă

Autoritățile au convocat un comandament de urgență la Transelectrica, pe fondul dificultăților din sistemul energetic național și al importurilor care […] Citește!

Muzeul Golești. Expoziție a portului tradițional argeșean

Joi, 29 octombrie 2026, începând cu ora 13:00, are loc la Muzeul Golești, vernisajul expoziției „Tezaurul din lada de familie”, […] Citește!

Concert de jazz. Luiza Zan revine la Filarmonica Pitești

Solista Luiza Zan și FilJazz Pitești Trio, alcătuit din pianistul Petrică Andrei, chitaristul Alexandru Iordache și percuționistul Gabi Matei, vă […] Citește!

Pitești. Film în Premieră la Cinematograful de artă „Mircea Diaconu”

Sâmbătă, 31 octombrie 2026, începând cu ora 18:00 la Cinematograful de artă „Mircea Diaconu”, are loc premiera proiecției a filmului […] Citește!

InfoCons lansează Campania Națională „Școala fără frică”, pentru prevenirea violenței

InfoCons anunță inițierea Campaniei Naționale „Școala fără frică”, pentru prevenirea violenței, a bullyingului și a cyberbullyingului în mediul școlar și […] Citește!

Trei pisici născute în România, din nou printre cele mai frumoase din lume

Trei pisici născute în România au reușit performanța de a se califica în finala uneia dintre cele mai disputate ediții […] Citește!

Șofer prins băut la volanul unui microbuz cu 19 elevi și doi profesori. A rămas fără permis

Un șofer de 46 de ani a fost prins băut la volanul unui microbuz care transporta 19 elevi și două […] Citește!

Mobilizare de amploare în Caraș-Severin: un bărbat a furat o pușcă și 10 cartușe, iar polițiștii îl caută în pădure

Alertă în Caraș-Severin, după furtul unei arme de vânătoare și a 10 cartușe. Polițiștii îl caută pe suspect cu drone, […] Citește!

Un copil a rămas fără un deget la bazinul de înot din Ștefănești

Un incident șocant s-a petrecut marți seara, 27 octombrie, la un complex sportiv din Ștefănești. Un copil de zece ani […] Citește!

Miodrag Belodedici și Marius Niculae vin la Pitești pentru a se întâlni cu suporterii echipei naționale

Fanii Echipei Naționale vor avea ocazia să îi întâlnească pe doi dintre cei mai iubiți foști internaționali ai României, Miodrag […] Citește!

Corvinul Hunedoara – FC Argeş, sâmbătă, 31 octombrie, de la ora 16, în etapa a 14-a din SuperLiga

FC Argeş are două examene dificile în această săptămână. După jocul de astăzi, contra Coronei Braşov, din cadrul etapei a […] Citește!

Kylian Mbappe a pierdut 7.000.000 de euro

Kylian Mbappe (27 de ani) s-a trezit a doua zi după ce a ratat Balonul de Aur 2026, câștigat de […] Citește!

Omul săptămânii

Maria Teodora Niță

Opinie

dan-andronic-editorial

Un prieten nu îți trimite sabotori. Despre Măicuța Rusia

Din ediția tipărită

Închiderea Bulevardului „Pardon”, prilej de promenadă şi odihnă pe carosabil

Se perpetuează măsura restricționării circulației auto pe străzile adiacente Bulevardul ”Pardon” din Câmpulung, în week-end, deși fără acționarea bolarzilor, ci […] Citește!

Se caută medici pentru urgenţe la Câmpulung

După ce concursurile pentru recrutarea a mai multor medici primari și specialiști nu s-a soldat cu ocuparea tuturor posturilor oferite […] Citește!

Foto-pamflete

Capturare de câini cu poliţişti chemaţi cu apel la 112 de un… poliţist

Firma specializată în capturarea câinilor fără stăpân angajată de Primăria Ștefănești a ajuns vineri, 16 octombrie, la locul indicat că […] Citește!

Victorie pentru Lasconi după ce a fost dată în judecată de un subaltern

Rămășițele vremurilor pe când făcea pe reporterul de investigații în administrația locală s-au dispersat cumva luna aceasta pentru Elena Lasconi. […] Citește!

Salariul, această specie protejată prin contractul de muncă, riscă să dispară tocmai din instituţia care ar trebui să apere pădurea

Gărzile Forestiere, instituții care ar trebui să vegheze asupra fondului forestier, se confruntă cu o problemă cât se poate de […] Citește!

Foto-pamflete

Una caldă, alta rece pentru poliţişti argeşeni pensionaţi. Tatia şi-a recuperat impozitul, Ciolan s-a trezit prea târziu

Comisari șefi cu funcții în Poliția argeșeană, Cecilia Tatia și Gheorghe Ciolan, s-au judecat recent revendicând anumite drepturi bănești. Fosta […] Citește!

Plăţi necuvenite de 100.000 la Boteni pentru amenajarea Centrului Civic

Auditorii Curții de Conturi au găsit și la Boteni ceva nereguli cu salariile, dar nu a existat valoare mare ca […] Citește!

Foto-pamflete