Web Analytics
scris luni, 27.12.2021

ISU Argeș a fost dotat cu două autospeciale noi

Prin Proiectul POR 2014-2020, Îmbunătățirea capacității de intervenție la urgențe medicale Sud, în dotarea ISU Argeș au intrat două noi autospeciale de transport victime multiple.Acestea au fost repartizate către

Detașamentele de Pompieri Pitești și Curtea de Argeș.Fiecare are o capacitate de transport de până la 12 persoane simultan, inclusiv echipajul, iar numărul de pacienți care pot fi transportați va fi stabilit în funcție de starea lor.

Citește și:Argeș: 129 de sancțiuni aplicate ca urmare a nepurtării măștii și nerespectarea carantinei

Autospeciala va putea fi folosită în cazul situațiilor de urgență deosebite cu victime multiple și este echipată cu aparatură digitală, de generație nouă, pentru monitorizarea și asigurarea asistenței medicale pacienților, iar aceasta permite și deplasarea în teren greu accesibil, fiind dotată cu tracțiune 4×4 și un troliu.Cu sprijinul structurilor ierarhic superioare, prin proiectele demarate, se urmărește dotarea și îmbunătățirea capacității de intervenție a pompierilor profesioniști, astfel putând face față la noi provocări în misiunile de salvare și nu numai.

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...