Web Analytics
scris miercuri, 21.07.2021

Reținut pentru înșelăciune după ce nu a plătit un bilet la ordin

În ziua de 20 iulie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Argeș au continuat cercetările într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de înșelăciune și au reținut un bărbat de 43 de ani, din comuna Fizeșu Gherlii, județul Cluj.

Din cercetări s-a stabilit că în cursul lunii mai a.c., folosindu-se de nume și mijloace frauduloase, a indus în eroare o societate comercială cu sediul în județul Argeș, prezentând că dorește să achiziționeze mai multe produse din mase plastice, urmând să realizeze plata printr-un bilet la ordin, care nu a mai fost emis. Prin această modalitate, persoana vătămată a fost determinată să expedieze marfa, în valoare de aproximativ 15.000 de lei, care a fost transportată la un depozit din județul Cluj.

 

Citește și Tineri din Dobrești reținuți pentru viol

 

Prejudiciul a fost recuperat în totalitate. După administrarea probatoriului, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, urmând ca în cursul zilei de astăzi, să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...