Web Analytics
scris joi, 14.11.2013

Deszăpezirea pe drumurile Argeşului, monitorizată prin GPS

CNADNR va iniţia, în judeţul Argeş, un program-pilot de dotare a fiecărui utilaj de deszăpezire cu GPS, pentru urmărirea costurilor şi a modului de acţiune, a anunţat recent la Sibiu, ministrul Delegat pentru Proiecte de Infrastructură de Interes Naţional şi Investiţii Străine, Dan Şova. ”În judeţul Argeş vom avea, pentru prima oară, un program-pilot al CNADNR-ului, în care vom pune GPS pe fiecare maşină de deszăpezit sau de dat cu sare sau cu nisip sau cu clorură de calciu şi se va putea urmări pe site-ul CNDANR-ului fiecare maşină unde se află. Şi dacă programul-pilot dă rezultate – în sensul că vom şti câţi kilometri au parcurs, ce cantitate de material antiderapant a folosit, cât s-a aflat pe drum la muncă, când a ieşit pe drum, cât a mers, cu ce viteză, vom putea urmări absolut tot – îl vom extinde în toată ţara”, a afirmat Dan Şova. Potrivit acestuia, activitatea maşinilor de deszăpezire din judeţul Argeş va putea fi urmărită pe site-ul CNADNR în baza unor parole, care vor fi oferite de către reprezentanţii instituţiei. Şova a precizat că 75 de maşini şi utilaje vor fi dotate cu GPS, fiind în curs de realizare procedura de achiziţie a acestora. Ministrul nu a putut preciza care este costul total al proiectului. Florin Silvestru

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...