Web Analytics
scris sâmbătă, 24.04.2021

Simona Bucura Oprescu, prezentă la redeschiderea după 15 ani a Bisericii Vechi din Rădești

Vineri, 23 aprilie, Simona Bucura Oprescu a fost prezentă la Slujba Sărbătorii Sfântului Gheorghe de la Biserica Veche din Rădești. După 15 ani de reabilitare, ieri, Biserica a fost redeschisă pentru slujbele religioase. Cu această ocazie, deputatul de Argeș, a participat și la Slujba oficializată pentru Hramul Bisericii, Sfântul  Mare Mucenic Gheorghe. Iată care a fost mesajul deputatului de Argeș:

„#Credință, #tradiție și comuniune!
Am avut bucuria de a participa ieri, în ziua marii sărbători a Sfântului Gheorghe, la reluarea misiunii întru Domnul a Bisericii Vechi (1774) din comuna #Stâlpeni, satul Rădești.
A fost o slujbă de feștanie emoționantă la terminarea lucrărilor de restaurare a acestui lăcaș de cult emblematic pentru Stâlpeni și nu numai.
După aproximativ 15 ani de lucrări de reabilitare, Biserica Veche din Rădești, având Hramul Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, se redeschide pentru slujbele religioase.
Doamne ajută!” – Simona Bucura Oprescu

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...