La finalul săptămânii trecute s-au desemnat, prin tragere la sorți, președinții circumscripțiilor electorale și locțiitorii acestora pentru alegerile locale din 27 septembrie. Ținând cont de faptul că aceștia trebuie să aibă vechime în activitate în domeniul juridic, cei mai mulți dintre ei provin din rândurile secretarilor de primării, așa cum este evidentă situația în zona Muscel. Iar sorții au menit diferit.
Dacă în cazul comunelor Boteni, Dragoslavele și Rucăr, spre exemplu, secretarii locali au rămas acasă, putând să se ocupe fără deplasare și de atribuțiile în domeniul electoral, în alte cazuri președintele-secretar trebuie să traverseze un sfert din județ pentru a se ocupa de cele două îndatoriri. Distanța e scurtă doar în cazul secretarului general de la Câmpulung, Ramona Simion, nevoită să parcurgă doar câțiva kilometri până în circumscripția electorală Lerești.
C.I.B.

Universitatea„Lucian Blaga” din Sibiu se delimitează de declarațiile actorului Mihai Mălaimare și analizează colaborarea cu acesta
Actorul român Mihai Mălaimare, un susținător al lui Călin Georgescu, a scris pe pagina sa de...
0 Comentarii