Piteștiul nu este o „capitală” numai pentru… maidanezi, ci și pentru exemplarele canine de rasă. Dovadă că, week-endul trecut, pe stadionul Nicolae Dobrin a avut loc expoziţia canină C.A.C. Piteşti organizată de Asociaţia Chinologică Argus Argeş. Evenimentul a adus la Pitești unele dintre cele mai frumoase şi valoroase exemplare canine din ţară. Dacă, în prima zi a concursului, au intrat în competiţie 314 câini, în cea de a doua zi, duminică, 274 de frumoase patrupede au trecut prin furcile caudine ale arbitrului, doar câteva dintre acestea obţinând recunoaşteri. Manifestarea a făcut parte din cadrul acţiunilor aflate sub genericul „Piteştiul oraş al sportului european”. Cea de a doua ediţie a expoziţiei a inclus şi un premiu special, „Cupa laleaua neagră ” pentru cel mai frumos ciobănesc românesc corb. Delegatul Asociaţiei Chinologice din România, arbitru şi vicepreşedinte al ACR, Petru Muntean, s-a declarat încântat de manifestarea organizată la Piteşti, pe care l-a clasificat drept „excelent”. A.C.




0 Comentarii