În acest moment, în România sunt 17 centre educaționale care vin în sprijinul copiilor care au părinţii plecaţi la muncă peste hotare și unul dintre ele se află la Pitești, e vorba de Centrul ,,Creștem Împreună’’ al cărui sediu a fost inaugurat la sfârșitul anului 2011. „Avem 50 de copii înscriși la centru, practic de la clasa 0 până la clasa a VIII-a. Copiii, în momentul în care sunt lipsiți de ocrotirea ambilor părinți sau chiar a unui părinte, dezvoltă tot felul de probleme emoţionale. Uneori aceștia se simt singuri, au senzația de abandon. Noi discutăm cu ei tot timpul, îi întrebăm ce fac acasă, ținem legătura cu părinții plecați în străinătate, vorbim cu ei la telefon, iar cu aparținătorii facem ședințe. Copiii își țin un jurnal în care îşi împărtăşesc gândurile către părinți. În felul acesta își transferă problemele pe care le au. Sunt foarte mulți copii care au părinți plecați în străinătate”, ne-a precizat psihologul Centrului, Georgeta Stan. Mai trebuie știut că mulți dintre tinerii care au făcut parte din colectivul acestui centru se întorc aici, ca voluntari. De altfel, sunt și alți elevi de la diferite licee care vin să se înscrie ca voluntari, iar cei mici se înțeleg foarte bine cu aceștia. Alex Vlaicu
Din 1 iulie, un an de vechime în muncă va costa cu 800 de lei mai mult. Câţi ani se pot „cumpăra”
Românii care au perioade lipsă în istoricul de contribuţii la pensie mai au doar câteva zile...



0 Comentarii