Zăpada măsoară cinci metri în zonele cele mai înalte ale Transfăgărășanului, iar drumarii intervin pentru deszăpezire, astfel încât circulația să fie deschisă la 1 iulie, așa cum era programat.
„Angajații noștri de la Districtul Bâlea lucrează intens la curățarea zăpezii acumulate peste iarnă pe versantul nordic al drumului. Acum se lucrează într-o zonă în care stratul de zăpadă depășește 5 metri grosime. Dacă şi vremea va ţine cu noi, suntem încrezători că vom putea să deschidem şoseaua pentru circulaţia publică înainte de termenul obişnuit de 1 iulie.”, transmit reprezentanții Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Brașov.
Potrivit meteorologilor, joi, stratul de zăpadă măsura 82 de centimetri la Bâlea Lac.
Citește și: Bucureșteni surprinși fotografiind doi urși. Unul dintre animale sare pe mașina lor, pe Transfăgărășan
0 Comentarii