Web Analytics
scris joi, 19.01.2023

Volodimir Zelenski a fost dat în judecată de un preot român

Un preot român din Ucraina l-a dat în judecată pe preşedintele Zelenski după ce unui număr de 13 prelaţi li s-a suspendat cetățenia ucraineană, potrivit presei ucrainiene. De asemenea, aceștia sunt bănuiți că au legături cu forțele ruse și că ar face propagandă rusă. Serviciile secrete din Ucraina au descins în mai multe locații din diverse parohii pentru a găsi documente care să dovedească faptul că acești preoți au legături cu Rusia sau că au cetățenie rusă.

Citește și: O femeie de 101 ani, bolnavă de Covid, s-a vindecat după 10 zile de spitalizare

Presa ucraineană susține că Mitropolitul Meletie al Cernăuților și Bucovinei este cel care îl dă în judecată pe Zelenski, cerând să fie anulat ordinul prezidențial prin care îi este revocată cetățenia, care a intrat în vigoare la sfârșitul anului trecut.

Citește și: Gabriela Firea, audiată la Parchetul General în dosarul 10 august

Informația despre retragerea cetățeniei a fost deja transmisă Serviciului de Stat de Migrație, iar oamenii bisericii ar putea fi deportați din Ucraina, potrivit publicației Livyi Bereg, care citează surse din administrația prezidențială. Persoanele care au rămas fără cetățenie ucraineană sunt mitropoliți, vicari, arhiepiscopi, episcopi și protoierei ai Bisericii Ortodoxe Ucrainene, care s-a desprins canonic de Moscova după invadarea Ucrainei de către Rusia.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...