scris joi, 15.02.2024

Violetul Yanis Pîrvu, titular în amicalul cu Moldova

Reprezentativa Under 17 a României, formată din juniori născuţi începând cu 1 ianuarie 2007, a învins, luni, cu scorul de 2-0, selecţionata similară a Republicii Moldova, în cel de-al doilea meci de pregătire pentru Turul de Elită. Golurile României au fost semnate de Andrei Racu (min. 45+1) și Iustin Doicaru (min. 53). Yanis Pîrvu, mijlocașul echipei FC Argeș, a început partida ca titular, fiind înlocuit la pauză.
În cele 45 de minute petrecute pe teren, fotbalistul alb-violet a avut trei situații bune de a marca, primele două șuturi trecând la o palmă de buturi, iar ultimul fiind respins cu mare greutate de portarul oaspeților. În amicalul de sâmbătă, selecționata pregătită de Nicolae Roșca s-a impus cu scorul de 4-1.