Acțiune a polițiștilor rutieri împreună cu specialiștii RAR în Argeș.
În zilele de 17 și 18 mai a.c., politiștii Biroului Rutier Pitești, în colaborare cu inspectori din cadrul Registrului Auto Român (R.A.R.) – filiala Argeș au desfășurat activități de control în trafic, în intervalul orar 19:00 – 21:00.
În cadrul activităților au fost efectuate cu precădere verificări ale stării tehnice a autoturismelor și motocicletelor, respectiv existența modificărilor sistemului de evacuare și iluminat.
În urma vertificărilor, polițiștii și inspectorii R.A.R. au aplicat 9 sancțiuni contraventionale, în valoare de 2.970 de lei, fiind aplicată măsura complementară de reținere a 6 certificate de înmatriculare.
Citește și Amenzi de peste 14.000 de lei în urma unui control la taximetrişti în zona aeroporturilor
S-au constatat următoarele abateri: patru modificări neconforme ale sistemului de evacuare; două anvelope neconforme; două abateri privind noxele emise de autovehicule; o modificare neomologată a sistemului de iluminat.
0 Comentarii