Web Analytics
scris joi, 09.05.2013

Universitatea Piteşti dăunează grav sănătăţii

# Un bibliotecar s-a îmbolnăvit grav la locul de muncă # Cu sănătatea ruinată, Cătălin Crăciun  se luptă cu boala pe care trebuie să o țină în frâu cu tratamente costisitoare. Potrivit unui document oficial al Institutului Naţional de Expertiză Medicală şi Recuperare a Capacităţii de Muncă, în judeţul Argeş erau înregistrate oficial doar opt îmbolnăviri profesionale.
Numărul redus al cazurilor nu reprezintă desigur realitatea, însă singura explicaţie e ori reducerea locurilor de muncă, ori lipsa de curaj a salariaţilor de a-şi cere drepturile şi nicidecum prin starea de sănătate a argeşenilor. Dintre cele opt cazuri înregistrate oficial, cele mai multe sunt silicoze, plus un caz de discopatie lombară profesională. De asemenea, o singură persoană e diagnosticată cu două boli, e vorba de rinită cronică profesională şi urticarie cronică profesională, boli cu care respectivul, un tânăr angajat al Universităţii Piteşti, s-a pricopsit la locul de muncă. Din 2008, de când s-a îmbolnăvit, Cătălin Crăciun se luptă atât cu boala pe care trebuie să o ţină în frâu cu ajutorul unor tratamente costisitoare, cât mai ales cu cerbicia şefilor şi cu un sistem în care drepturile angajaţilor cărora condiţiile de muncă le-au ruinat sănătatea nu sunt recunoscute şi, mai ales, nu sunt acordate.

El solicită încadrarea pe postul pentru care a semnat contract de muncă şi plata a 10.000 de lei

Cătălin Crăciun lucrează, din 2008, ca bibliotecar la Universitatea Piteşti. Toate bune şi frumoase până în 2009, când postul în care tânărul se ocupa de eliberarea şi vizarea permiselor pentru studenţi a fost ochit de cineva mai pilos. În consecință,  şefii l-au expediat pe Cătălin la fondul de carte veche din Corpul D al Universităţii. Deşi nu avea nicio legătură cu sarcinile din fişa postului, tânărul s-a prezentat la noul loc de muncă, depozitul de carte veche, o cameră neaerisită şi mucegăită, ticsită de cărţi îngălbenite de timp şi pline de praf. Poate constituţia sa mai firavă a făcut ca organismul să reacţioneze în scurt timp, așa că tânărul bibliotecar a început să acuze dureri de cap, ameţeli şi stări de vomă, iar pielea i s-a umplut de pete mari, vişinii. Din cauza condiţiilor improprii de muncă, starea tânărului s-a agravat şi mai mult, iar acesta  a anunţat conducerea Universităţii despre condiţiile precare în care lucra. A anunțat, de asemenea, atât responsabilul cu protecţia muncii de la Universitatea Piteşti, cât şi pe liderul sindical.

Șicanat de superiori pentru că și-a căutat dreptatea

La data de 2 iulie 2009, la recomandarea responsabilului cu protecţia muncii, Cătălin Crăciun s-a prezentat la Compartimentul de Medicina Muncii din cadrul DSP, unde a fost consultat de medici care i-au recomandat să se ferească de mediul nociv care îi accentua starea de rău general. Cu toate acestea, în ciuda actelor medicale depuse la Rectorat, el a fost menţinut tot în depozitul de carte, de unde a şi fost luat cu salvarea în câteva rânduri. „Deşi am solicitat în nenumărate rânduri conducerii Universităţii Piteşti să fiu reîncadrat pe postul de bibliotecar III S (n.r. primul post al său), motivat de faptul că starea de sănătate nu permite lucrul într-un mediu cu praf, mucegai, acarieni, substanţe periculoase, a rămas în pasivitate, neluând niciun fel de măsuri”. Ba, mai mult, pentru că a avut tupeul de a da în judecată insituţia, solicitând obligarea Universităţii Piteşti la plata salariului în cuantum de 1228 de lei şi la plata diferenţei de salariu de 8496 lei pentru perioada de 36 de luni, cât a lucrat pe alte posturi decât cel pentru care semnase contractul de muncă, tânărul a început să fie şicanat. Astfel, numindu-l „procesoman”, şefuleţii mai mici sau mai mari l-au pus absent de la serviciu şi au încercat să-şi acopere eventualele erori motivând că angajatul nu a semnat instructajul de protecţia muncii, în ciuda faptului că, în respectivele zile, el se afla ori la Urgenţe, ori în concediu medical, căutându-şi sănătatea prin spitalele bucureştene. Mai trebuie spus că, deşi starea de lucruri s-a declanşat pe vremea fostei conduceri, nici actuala, respectiv rectorul Didea şi subalternii săi, deşi cunosc cazul, nu s-au grăbit să îndrepte situaţia, probabil și pentru a nu crea vreun precedent. Mai ales că, din câte ni s-a spus, şi alţi angajaţi ai Universităţii Piteşti au contractat diferite boli profesionale.
Alina Crângeanu

 

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...