Web Analytics
scris joi, 03.04.2025

Ungaria se retrage din Curtea Penală Internațională chiar înainte ca Netanyahu, vizat de un mandat de arestare, să aterizeze la Budapesta

Ungaria a anunțat că se retrage de la Curtea Penală Internațională. Anunțul a fost făcut de șeful de cabinet al premierului maghiar Viktor Orban. Momentul nu este întâmplător: la Budapesta a ajuns premierul israelian Benjamin Netanyahu care are un mandat de arestare pe numele său, conform Mediafax.

Citește și: Angajatorii vor primi bani dacă oferă locuri de muncă victimelor

Ungaria și-a anunțat joi, 3 aprilie, retragerea de la Curtea Penală Internațională, potrivit Le Figaro.

„Ungaria părăsește CPI. Guvernul va începe procesul de retragere, în conformitate cu cadrul legal internațional”, a anunțat Gergely Gulyas, șeful de cabinet al premierului naționalist Viktor Orban, pe Facebook.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...