scris luni, 22.05.2023

Trei sportivi piteșteni componenți ai lotului national, medalii la Cupa Europeană de Judo

Week-end-ul trecut la Malaga, în Spania a avut loc Cupa Europeană de Juniori Under 21 la Judo, competiție importantă pentru calificarea la Campionatul European de Judo. La această întrecere sportivii legitimați la Clubul Sportiv Municipal Pitești au obținut o medalie de aur și una de bronz. Astfel, Georgescu Darius s-a impus la categoria +100 kg, iar Sibișan Alexandru și-a adjudecat bronzul la categoria 90 kg.

De asemenea, medalia de argint a fost obținută și de piteșteanul Dincă Alexandru, la categoria 90 kg la Cupa Europeană de Judo pentru cadeți Under 18 desfășurată la Bielsko-Biala, în Polonia. Mai trebuie spus că cei trei sportivi piteșteni sunt componenți ai Centrului Olimpic / Lot Național de Cadeți & Juniori de la Pitești și sunt legitimați la CSM Pitești.