Web Analytics
scris marți, 05.05.2026

Tenis de masă: Echipa feminină a României s-a calificat în optimi de finală la Campionatul Mondial

Bernadette Szocs (31 de ani), Eliza Samara (37 de ani) și Andreea Dragoman (25 de ani) au învins Țările de Jos cu 3-0 în șaisprezecimile de finală ale Campionatului Mondial pe echipe de la Londra. Următoarea adversară va fi învingătoarea din confruntarea Slovacia-Egipt.

Citește și: Reacții din România după ce Chivu a luat titlul cu Inter: „Îl va depăși și pe nea Mircea”

Echipa feminină a României și-a început drumul în faza eliminatorie, unde au ajuns 32 de naționale, a Campionatului Mondial pe echipe de la Londra, cu o victorie în fața vechii rivale de la nivel european, reprezentativa Țărilor de Jos. Echipa tricoloră este a șaptea formație a lumii, în timp ce adversara sa a alunecat până pe poziția a 39-a, traversând o perioadă de tranziție. Din echipa care câștiga titluri europene la rând a mai rămas doar Li Jie, ajunsă la 42 de ani, ea fiind secondată de jucătoare autohtone.

România are o zi de pauză, pentru că adversara sa urmează să se decidă în urma confruntării dintre Slovacia-Egipt, duel care va avea loc marți. La ediția precedentă, în 2024, reprezentativa feminină a României a mers până în sferturile de finală, unde a fost învinsă de Japonia.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...