Web Analytics
scris marți, 11.07.2023

Taxa de pod de la Feteşti va fi reintrodusă

Se va plăti din nou taxa de pod de la Feteşti, probabil de la sfârşitul săptămânii. Taxa a fost suspendată din cauza reparaţiilor la podul peste braţul Borcea. De la 1 iunie s-a circulat pe o singură bandă pe sens. Şantierul s-a terminat, iar acum se circulă normal. Podul a fost reparat prima dată după 38 de ani, iar în timpul lucrărilor statul a pierdut 20 de milioane de lei pentru că nu a încasat taxa de trecere.

Citește și: Crește valoarea tichetelor de masă de la 1 august


Procesul de reabilitare a început în luna februarie, dar pentru că au apărut probleme neprevăzute la structura de rezistenţă, aceste lucrări au fost prelungite. Aşa s-a ajuns în situaţia în care minivacanţele de 1 Mai, dar şi de 1 Iunie şi Rusalii s-au format cozi pe zeci de kilometri, care au pus serios la încercare nervii şoferilor. Lucrările de reparaţii structurale realizate la podurile dunărene Borcea şi Cernavodă vor avea o perioadă de serviciu de cel puţin 40 de ani, garanţia fiind de 5 ani după recepţie.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

RO-Alert post factum la Câmpulung

Furtuna cu grindină care s-a abătut asupra Câmpulungului luni după-amiază a fost prevăzută de norii negri ce se tot adunau și de durerile de oase...