Sportivul român Cătălin Chirilă, argint la Mondialele de kaiac-canoe

de | 7.08.2022 18:01 | Actualitate, Home, Sport

Sportivul român Cătălin Chirilă a câştigat medalia de argint în proba de canoe simplu pe 500 metri la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Halifax (Canada). El a fost cronometrat cu timpul de 1 min 56 sec 51/100, fiind devansat de brazilianul Isaquias Santos, 1 min 54 sec 59/100. Al treilea a fost cehul Martin Fuksa, înregistrat cu timpul de 1 min 56 sec 79/100.

În luna mai, Chirilă a luat medalie de bronz la Cupa Mondială, în proba de 500 de metri. Ultima medalie românească la Mondiale data din 2017, la Racice (Cehia), când Victor Mihalachi şi Leonid Carp au cucerit argintul la canoe dublu în proba de 500 m.
Cătălin Chirilă este calificat şi în finala de la canoe simplu pe 1.000 m, care va avea loc în această seară.
România a deplasat şase sportivi, conduşi de antrenorul principal Florin Popescu, la Mondialele de la Halifax, având ca obiectiv o clasare pe locurile 4-6 şi una pe locurile 6-9.