Muzeul Judeţean Argeş a deschis vineri 28 februarie expoziţia temporară ,,Cercetări arheologice în judeţul Argeş (2000 – 2013)“. Expoziţia prezintă cele mai importante 15 şantiere arheologice din Argeş în ultimii ani, acoperind un spectru cronologic larg, de la preistorie și epoca dacică până la cea medievală și modernă. Toate exponatele etalate în expoziţie sunt prezentate pentru prima oară publicului, fiind proaspăt ieşite din laboratoarele de restaurare. Pentru că aduce în atenția vizitatorilor sute de exponate arheologice de mare valoare și pentru că dovedește că cercetarea arheologică reprezintă o dimensiune esenţială a Muzeului Judeţean Argeş şi o prioritate a activităţii sale, Jurnalul de Argeș îl declară pe directorul Spiridon Cristocea – Omul Săptămânii
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/24/3-Sorin-Stanciu-omul-1564-300x172.jpg)
Sorin Stanciu
Sâmbătă, 20 iulie, în cadrul adunării generale desfășurate în aula Universităţii Ecologice...
0 Comentarii