Pe 30 noiembrie intră în vigoare sistemul de garanţie-returnare. Pentru fiecare pet reciclat vom primi înapoi garanţia de 50 de bani plătită la cumpărare. Specialiştii atrag, însă, atenţia că nu e suficient şi că România trebuie să crească procentul de reciclare al gunoiului. În prezent, suntem codaşii Europei cu un procent de reciclare de doar 12%.
Citește și: Pitești. A lovit un pieton, o mașină parcată și un stâlp de beton
La programul de garanţie-returnare vor participa peste 80.000 de comercianţi din toată ţara. În timp ce în mediul urban vor fi aparate speciale care vor prelua PET-urile, în magazine mici din comune sau sate selectarea se va face manual. Mai exact, vânzătorii vor primi recipientele şi vor returna cumpărătorilor garanţia de 50 de bani.
„Din noiembrie, sistemul de garanţie-returnare va contribui în mod decisiv, chiar dacă unii sunt sceptici, noi credem că acest sistem va regla colectarea separată a deşeurilor”, a declarat Dan Ştefan Chiru, secretar de stat în Ministerul Mediului.
0 Comentarii