Începând de astăzi, 24 iulie 2025, piteștenii și vizitatorii orașului pot închiria biciclete prin noul sistem GLOBIKES, disponibil zilnic între 07:00 și 23:00.
Cum funcționează?
-Descarcă aplicația GLOBIKES (disponibilă pe Android & iOS);
-Creează-ți și validează-ți contul;
-Încarcă suma dorită în cont, direct din aplicație sau la unul dintre terminalele din stațiile de închiriere;
-Tarif: 5 lei / oră.
Unde găsești bicicletele?
-Parcul Prundu
-Parcul Ștrand
-Parcul Lunca Argeșului
-Parcul Trivale (zona Grotă)
Citește și Au fost servite băuturi alcoolice către minori la Câmpulung. Societatea a fost închisă
Acest sistem face parte din proiectul ”Modernizarea infrastructurii serviciului de transport public local de călători și creșterea atractivității transportului nemotorizat”, care are o valoare totală de 57.753.740,13 lei, din care Municipiul Pitești contribuie cu 2% din valoarea cheltuielilor eligibile. Valoarea obiectivului de investiții ”Crearea de sisteme de închiriere biciclete (sistem de tip bike-sharing)” este de 3.348.400,58 lei.
Pentru sesizări sau informații suplimentare, puteți contacta dispeceratul: la 0735 987 483 (în timpul programului de funcționare) sau pe email, la bike@patrimoniupitesti.ro.
0 Comentarii