Deputatul PSD Argeș, Simona Bucura Oprescu anunță că legislația privind creșterea performanței energetice a blocurilor de locuințe urmează să fie modificată curând, potrivit unei ordonanțe adoptată de Guvern, astfel încât numărul clădirilor reabilitate termic să crească, iar utilizarea fondurilor europene să fie optimizată.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/12/20/qsbo.jpg)
Astfel, pentru finanțarea reabilitării termice a blocurilor se vor putea folosi mai mulți bani din fondurile europene nerambursabile și mai puțini din bugetele locale sau cele ale asociațiilor de proprietari.
Citește și: Perioada de negocieri la Dacia expiră pe 25 decembrie! Ce urmează?
Mai exact, doar 5% din banii necesari reabilitării vor putea proveni din banii autorităților locale sau ai blocului, față de 40% acum.
Autoritatea publică locală va trebui să aducă la cunoștința asociațiilor de proprietari posibilitatea finanțării activităților/lucrărilor în noile condiții, criteriile de acces la acest program de finanțare, precum și cota de contribuție ce revine asociației de proprietari.
În plus, pentru a echilibra contribuția asociațiilor de proprietari și a stimula astfel promovarea de proiecte pentru creșterea eficienței energetice a blocurilor de locuințe, ordonanța stabilește cota de contribuție proprie a autorităților administrației publice locale de maximum 3% din valoarea proiectului.
Mai multe detalii puteți afla accesând link-ul
0 Comentarii